Prosinec 2016

Povánočně

29. prosince 2016 v 10:14 U nás doma
Vánoce se u nás, stejně jako asi u většiny rodin, nesly v duchu návštěv. Ačkoli na tento aspekt svátků většina lidí nadává, já jsem za něj byla vděčná, jelikož jsme mohli strávit pár chvil i s těmi členy rodiny, se kterými se během roku vídáme zřídka. Na druhou stranu jsem si ale užívala každé ráno, kdy jsem si mohla zapálit svíčku v lucerničce od mamky a dívat se na pohádky nebo se začíst do nové knížky, kterou mi věnovala kamarádka a u toho poslouchat hudbu z nových sluchátek od manžela.
A vzhledem k tomu, že se blíží Silvestr a my jsme pozvali pár přátel, jsem začla přemýšlet nad pohoštěním. Samozřejmě nebudou chybět klasické chlebíčky a česnekové jednohubky. Přesto bych ale ráda připravila i něco jiného, oku trochu více lahodícího.

Nemáte nějaký zajímavý tip?

Zatím jsem se pustila aspoň do výroby dekorací. Zdrojem mi byl, jak jinak, než pinterest. Tedy alespoň u výroby PF dekorace. Bohužel mi zatím chybí 2 prázdné lahve.


Snad stihnu včas dekoraci dokončit, aby nám mohla zdobit poličku během příjemného posezení s přáteli, stejně jako cedulky, které jsem tvořila na jednohubky.Krásný pohodový den,
Karla

Štědrý den

25. prosince 2016 v 18:57 U nás doma
Poslední předvánoční týden probíhal přesně tak, jak jsem očekávala. Pracovní zmatky a chaos vygradoval inventurou 23. prosince, kdy jsem se domů dostala až kolem osmé večer. Byla jsem neskutečně vděčná manželovi, že mi se spoustou věcí pomohl. Stromeček jsme nazdobili už 22., takže na Štědrý den jsem mohla dopoledne dobalit zbytek dárků.
Odpoledne jsme ještě stihli na hřbitově zapálit svíčku a pak už následoval relax a pohoda v příjemné atmosféře. Původní plán, kdy se měla u nás sejít celá rodina, se začal již nějakou dobu před Vánoci měnit. Nejprve odřekli manželovi rodiče, kteří byli pozvaní ke švagrovi a na poslední chvíli i mí rodiče, jelikož mamka onemocněla. Ke štědrovečernímu stolu jsme tedy zasedli sami dva.


Na stole nesměla chybět mamčina skvělá vánočka, kterou peče každý rok pro celou rodinu a známé.

Po rozbalení dárků se nakonec k nám nakonec přece jen manželovi rodiče i se švagrem a švagrovou zastavili. Vyměnili jsme si dárky, povykládali, dali trochu cukroví. Zkrátka jsme si užili hezký večer.

Jak jste si Štědrý den užili vy?

Přeji vám krásný sváteční večer,
Karla

6 dní do Vánoc

18. prosince 2016 v 18:21 U nás doma
Letošní rok letí jako zběsilý, o adventu ani nemluvím. V práci je to hektické a následující týden bude snad ještě hůř. Proto se snažím užít si aspoň víkend. Atmosféru u nás doma pomohlo dotvořit chvojí, které mi rodiče přivezli od babičky. Vánoce už máme úplně všude. Dokonce i předsíň se dočkala své kytičky. Nejvíc se mi ale líbí jedlové větvičky na krbové římse.


Kuchyň kromě jehličí provoněly i vanilkové rohlíčky, na které mi manžel vytrvale louskal ořechy. Na pečení dohlížel i náš Vánoční skřítek, který bedlivě střeží naši pohodu již několik let.


Při svých sobotní dopoledních nákupech jsem konečně objevila svícen na letošní Štědrovečerní stůl. Je jednoduchý a elegantní, přesně takový, jakou slavnostní tabuli si představuji. Bude laděna do krémové a zlaté barvy. Už jsou připraveny i ubrousky, teď zbývá dokončit jmenovky.


Během dnešního odpoledne jsem zabalila velkou část dárků, zbytek snad zvládnu v týdnu po večerech. Teď už je ale čas na posezení u rozsvíceného adventního svícnu a dobrého filmu.

Krásnou poslední adventní neděli,
Karla

Výlet do Pardubic

17. prosince 2016 v 13:56 Výlety
V pátek jsem měla volno, abych ještě před Vánoci stihla návštěvu kadeřnice. Jezdím za ní daleko, ale i tak se na to vždy moc těším. Je to takový relaxační den. Většinou jezdím s mamkou, ta tentokrát nemohla, tak jsem jela sama. Po zkrášlení jsem potřebovala vyzvednout v antikvariátu knížku, kterou jsem si přála na pod stromeček. Bylo to jediné místo v celé republice, kde ji měli. A jak to tak bývá, kdyý už člověk něco musí hledat v cizím městě, obchůdek se nacházel v naprostém centru. Zaparkovala jsem na náměstí, na dost blbém místě (pardon, ale jinak to říct neumím) a vydala se antikvariát hledat. Málem jsem jej minula, byl maličký, nenápadný. Uvnitř ale plný zajímavých věcí. Knihy byly okrajovým sortimentem. Jednalo se spíš o vetešnictví. Obdivovala jsem stařičký psací stroj i předchůdce lahve na sifon, kterou si pamatuji z dětsvtí. Bohužel bylo vše neskutečně předražené a tak jsem odešla opravdu pouze s knížkou.

A když už jsem parkovala na tak krásném náměstí, jako to Pernštýnské v Pardubicích, nedalo mi to, abych neudělala aspoň pár rychlých fotek, abch se s Vámi o tu krásu historických staveb mohla podělit.Příjemný, pohodový víkend!
Karla

Vánoční věnec na dveře

13. prosince 2016 v 20:10 U nás doma
Konečně jsem se i já dopracovala k tomu, abych vytvořila věnc na dveře. Byla jsem zcela jistě poslední v celém domě, která měla stále ještě věnec podzimní. Před prací jsem si natrhala větve z túje, dozdobila je pár baňkami a věnec byl na světě.Zbytek větviček jsem naaranžovala do květináče a doplnila jmelím, které nám dnes přinesl jeden hodný kolega. Nosí nám jej každý rok a vždy je ho tolik, že o materiál na dekorace, popř. balení dárků, není nouze.


Jmelí má být prý z lásky darované. No... tou láskou si rozhodně nejsem jistá, ale darované bylo :-)


Krásný večer,
Karla

Sněžný punč

11. prosince 2016 v 21:32 Sladké
Už od pátečního odpoledne jsem si užívala pravou vánoční atmosféru. S kamarádkou jsme měly sraz hned po práci, šly jsme na náměstí, prohlédnout si výzdobu, dát si punč a pak zpátky domů péct sádelníčky. Sobotu jsme strávili doma u dobrých filmů. Neděle začla výbornou snídaní ve městě, pokračovala nákupem pár dárků a další sérií filmů.


Kránou předvánoční atmosféru doplnil kromě kafíčka i sněžný punč.


Recept je jednoduchý:

0,25l mléka
2 lžičky třtinového cukru
hnědý rum
špetka skořice
šlehačka
Krásnou třetí adventní neděli!
Karla

Vánoční výzdoba

8. prosince 2016 v 18:40 U nás doma
Vánoce se blíží a je to znát i u nás, prakticky všude. Okno nám zdobí, jako každý rok, zelené a zlaté baňky. Na konferenčním stolku si hoví adventní svícen, který jsem volila naprosto jednoduchý, zdobí jej pouze vlašské ořechy, pár šišek a drobné zlaté baněčky. Dřevěný stromeček v chodbě hlídá sob, ktreý má kamaráda i v obýváku.Uznávám, že sob není právě symbolem českých Vánoc, ale já prostě nemohla odolat, musela jsem ho mít.


A když jsem měla jednoho, potřebovala jsem druhého. To aby tomu prvnímu nebylo smutno :-) Tenhle je dokonce výškově nastavitelný. Krásně pasuje ke krbu. Už mi k dokonalosti atmosféry chybí pouze lehounké sněžení za oknem.


Hezký večer,
Karla

Zázvorky

6. prosince 2016 v 20:37 Sladké
Jednu dobu jsem měla potřebu na Vánoce vyhledávat samé nové recepty. Teď se ale čím dál raději kloním ke starým ověřeným druhům cukroví, protože ve mně vyvolávají vzpomínky na dětství a jak všichni víme, Vánoce jsou v dětství nejkrásnější. A mimo jiné i z tohoto důvodu u nás na stole nesmí chybět zázvorky. Recept je po babičce, je osvědčený a celou rodinou oblíbený.


Je to cukroví, které se musí zaležet, aby změklo, ale pokud se nedaří, stačí do dózy s ním umístit na půlku jakblka a krásně zvláční.

A tady je recept:
300g hl. mouka
300g cukru moučka
2 vejce
1/2 balíčku mletého zázvoru
1/2 balíčku prášku do pečiva


Těsto vypracujeme, vyválíme na tloušťku zhruba 3/4cm a necháme minimálně 12 hodin "schnout", pak pečeme na 150°C, dokud povrch nezrůžoví. Ideální je v půlce pečení plech otočit, aby cukroví naskočilo rovnoměrně.

Vyzkoušíte?
Dobrou chuť,
Karla

Adventní procházka

4. prosince 2016 v 19:16 Výlety
Dnes jsme chtěli načerpat trochu adventní nálady, ale ne ve městě. Vyjeli jsme na nedaleké hory a udělali si procházku mírně zasněženou krajinou. Na sjezdovce naplno zasněžovali, louka podél cesty byla jen lehce pocukrovaná. Nebyla moc zima, tak jsme si to krásně užili.


Kochala jsem se všemi krásami zimního dne.


Jaký den jste měli vy?
Příjemný večer, Karla

Kandovaný zázvor

3. prosince 2016 v 10:22 Sladké
Letos jsem se nechala inspirovat svými rodiči, kteří v minulých letech dělali domácí kandovaný zázvor. Protože ho u nás jím jen já, rozhodla jsem se dávku minimalizovat. Nakrájela jsem tedy 150g zázvoru zbaveného slupky na malé kostičky a dala na 20 minut povařit do 150ml vody. Pak jsem přidala 150g cukru a vařila dalších 20 minut. Zázvor jsem v cukerném nálevu nechala do druhého dne, kdy jsem znovu 20 minut povařila.


Proces jsem opakovala i 3. den, to jsem už ale po povaření zázvor nechala v sítku okapat a pak schnout na pečícím papíru. Dle receptu se mají kostičky ještě obalit v cukru, ale mně se zdál i bez toho dost sladký.


Snad v něm po kandování zbylo kromě ostrosti i něco málo vitamínů. V práci ho mlsáme s kolegyní průběžně přes den, na nervy :-)


Máte rádi zázvor? Vyzkoušíte kandování také?
Hezkou sobotu, Karla

Adventní kalendář

1. prosince 2016 v 18:39 Tvoření
Včera jsem pro svého manžela připravila adventní kalendář. Nemá rád Vánoce, tak jsem mu to celé chtěla zpříjemnit a vzbudit v něm snad i nějaké to těšení. Jednotlivé dárečky jsem balila skoro dvě hodiny. A výsledek? Ten je tady:


Musím říct, že byl celkem problém vymyslet 24 dárečků, ale snad udělají radost.Krásný prosinec, Karla