Únor 2018

Vysmažovaná jablka

23. února 2018 v 8:00 Buchty a jiné sladkosti
Musím říct, že tenhle recept byl opravdová dobrota! Určitě jej budu dělat často, především na podzim, kdy je jablek hodně a člověk přemýšlí, co by z nich ještě mohl udělat.


Tady máme recept:
Vezmi 7dg cukru, 2 žloutky a z limonu chuť, míchej, 7dg mouky, trochu vína. Jablka pokrájej na kousky. Mandle se namočí v mliku, dej do těsta. Vysmaž v mastnym a obal ve skořici.


Víno jsem použila červené a smažila jsem ve slunečnicovém oleji, nakonec jsem obalila ve směsi skořice a moučkového cukru. Byla to rychlovka, takže může krásně posloužit i jako víkendová snídaně.
Jak se vám dnešní recept líbí? Vyžkoušíte také?
Krásný víkend, Karla

Trocha pozitivní žluté

21. února 2018 v 8:00 U nás doma
Už se opravdu začínám těšit na jaro. V únoru začínám mít každý rok zimy dost a přivolávám příjemné, vlahé počasí, pučící stromy a kvetoucí rostlinky. Manžel neodolal chřipce a od pátku bojuje s horčkami. Vnést domů něco pozitivního bylo opravdu nutné. Sáhla jsem po narciskách. Když jsem je kupovala to jen poupátka, v podstatě trs něčeho zeleného. Do druhého dne z nich byla tahle krása!


Od neděle už jsem se ani já necítila moc dobře. Pondělí pro mě bylo v práci utrpení a přes veškerou snahu odjet domů kolem poledne, jsem z práce odcházela o půl šesté. Nechtěla jsem doma nechávat muže samotného, navíc teplota stoupala i mně, takže jsem jela místo na hotel, domů.


Celé úterý jsem pracovala z gauče, s peřinou až po krk. Snad jsem své tělo uchlácholila, aby přežilo konec týdne bez horečky. Momentálně totiž narážím na úskalí práce v zahraničí, byť se jedná o pouhé Slovensko. V Česku jsem již odhlášená z pojišťovny, jsem nahlášená na Slovensku a čekám na vydání nového evropského průkazu zdravotního pojištění (taková ta klasická modrá kartička, kterou má každý). Ani s tím však u nás k lékaři jít nemůžu a musím čekat na vydání žluté karty, což bude trvat minimálně měsíc. A to jsem si myslela, že je s EU všechno jednodušší :-)


Ještě že mi alespoň ty narcisky dělaly radost a vzbuzovaly naději, že se jaro přece jen blíží :-)
Týden je v polovině, víkend se blíží, tak ať vám to uteče :-)
Karla

Krupicový melšpajs

19. února 2018 v 10:08 Buchty a jiné sladkosti
Budete-li chtít připravit levý moučník, doporučuji krupicový melšpajs podle mojí praprababičky. Je jednoduchý, rychlý a levný. Navíc je poměrně variabilní, co se týče servírování.


A recept?

2 celá vajíčka se rozmíchají, pak 1/2 židlika krupice, trochu soli, 6dg cukru, vše se umíchá a dá na vymaštěný kastrol kulatý péct. Až je to upečené, dá se 1/2 židlika putru


Podotýkám, že toho 1/2 židlika putru (másla) jsem rozpustila a svůj výtvor jsem jím polila. Díky tomu šla celá placka hezky vyklopit. Pekla jsem v hranaté dortové formě. Servírovala jsem s malinami a můžu odporučit i doplnit o zakysanou smetanu nebo jogurt.


Dáte si? Máte taky po babičkách nějaký rychlý a dobrý recept?

Krásné pondělí a pohodový celý týden
Karla

První známky jara u nás doma

18. února 2018 v 11:03
Měla jsem bláznivý týden...


Začátkem února jsem souhlasila s kontraktem na Slovensku, domů tedy budu i nadále jezdit jen na víkendy. Postupně zjišťuji, co vše je nutné zařídit, když pracuji v jiném státě. V pondělí a úterý jsem si byla prohlédnout byty, hledám místo, kde bych se cítila alespoň trochu příjemně, když přijdu večer z práce. Už 4. měsíc bydlím na hotelu a je to únavné a nepohodlné. Ve středu mě čekala služební cesta. Zákazník v Kasselu si vyžádal moji přítomnost a schůzku i přes mou opakovanou snahu odmítal zrušit. Letěla jsem tedy z Vídně do Dortmundu, kde jsem si půjčila auto, abych mohla zdolat posledních 160km do cíle. Schůzka byla plánovaná na čtvrtek a trvala zhruba hodinu. Pak opět 160km na letiště, vrátit auto a čekat na zpáteční let. Jediný let ten den, let, na který jsem čekala 5 hodin! Ten čas jsem strávila samozřejmě prací, takže to poměrně rychle uteklo. I tak jsem se ale nemohla dočkat, až budu zpět na hotelu, který je momentálně mým druhým domovem. To by ovšem na dálnici hned za Vídní nesměla být dopravní nehoda, která můj příjezd zpozdila o hodinu a půl. Doslova jsem padla do postele a ráno jsem měla problém vstát. Jedinou mojí motivací byl fakt, že je konečně pátek! Byla jsem odhodlaná odjet nejpozději kolem třetí hodiny, ať jsem brzy doma. Mé plány však změnil interní audit, který zajistil, že jsem si v práci poseděla do pěti hodin.Takže plán na víkend? Nic, krásné dlouhé nic nedělání. Po tomhle týdnu opravdu potřebuji relax a tak jsem nechala do našeho obýváku vstoupit první známky jara, alespoň v podobě jedné malé větvičky. Tuhle svěžest jsem už opravdu potřebovala. V mezičase pak vařím čaj svému nemocnému manželovi, kterého trápí horečka a na rozdíl ode mě se těší na pondělí, až bude moci navštívit naši paní doktorku. Pro mě bude pondělí znamenat začátek dalšího týdenního maratonu, který začíná každý den v 8 hodin a končí zpravidla kolem 18-19 hodiny.


Užijte si neděli, odpočiňte si, pokud jste nemocní, uzdravujte se, pokud jste zdraví, ať to i zůstane.
Pohodový den,
Karla

Na skok ve Vídni

17. února 2018 v 12:46
Minulou sobotu jsme si udělali výlet do Vídně. Dlouho jsme si neprocházeli centrum, tak byl nejvyšší čas nasát trochu tamní atmosféry. Naši procházku jsme začli jako obvykle na Naschmarktu, kde jsme dali Prosecco a poseděli v příjemné vinárně. Opět jsem neodolala koupi čerstvých brusinek, které se na mě smály z pultu jednoho z obchůdků. Pak už naše kroky směřovaly do parku, kde jsme si v květnu užívali festival jídla. Přes zimu vypadá celkem opuštěně. O to víc zářil žlutě kvetoucí keř. Musím říct, že působil neskutečně pozitivně.Samozřejmě jsme nemohli vynechat dobrý oběd, zamířili jsme k Plachuttovi. Manžel se těšil na Tafelspitz, který si při naší poslední návštěvě Vídně velice oblíbil. Kafíčko jsme si dali v kavárně u Hawelky, o které jsem, stejně jako o všech ostatních květnových zážitcích psala tady a tady.

Procházeli jsme méně frekventovanými ulicemi a kochali se architekturou.
Na podvečer jsme si nechali bruslení na kluzišti před radnicí.


V neděli už jsme jen odpočívali, já jsem si léčila puchýře na nohou z půjčených bruslí a nabírala energii na doslova rozlétaný týden.

Užijte si pohodovou sobotu,
Karla

Pivná polivka

12. února 2018 v 14:00 Teplá jídla
Tak jsem se odvážila. V neděli jsem uvařila pivní polévku. No... pro začátek přikročme k receptu:

Uvaří se pivo, dá se smetany, no ní se vajíčka rozšvihají, dá se do toho piva, potom zázvor a cukr.


V receptu mi chyběla sůl, tu jsem přidala. Stálo to docela dost sebepřemlouvání, abych tenhle výtvor ochutnala. Mám-li být upřímná, nechutnala mi. Hořkost piva se mi nepodařilo přebít ničím. Manžel ochutnat odmítnul úplně. A já po okusení pochopila, proč lidé dřív nebývali obézní - než sníst tohle, raději bych byla bez oběda. A vlivem toho lidé umírali dřív, než v dnešní době, asi hlady :-)


Bylo dokonce hodně náročné tenhle výtvor nafotit, protože do fotogeničnosti to mělo skutečně hodně daleko. Nepopírám, že by tato polévka mohla někomu chutnat, ale nabádat k jejímu uvaření vás raději nebudu. Kdyby se pře jen našel nějaký odvážlivec, ráda si na pak přečtu zkušenost :-)


Krásný den,
Karla

Procházka za humny

11. února 2018 v 13:35 Výlety
Minulou sobotu jsme si vyšli na procházku nedaleko od našeho domu. Počasí bylo sice nic moc, ale nechtěli jsme strávit celý den doma. Ačkoli se zima chýlí ke konci, fotky připomínají spíše její začátek.


Celou procházku jsme probírali, co se nám během celého týden, kdy jsme se neviděli, přihodilo zajímavého.


A kochali jsme se vším, co příroda nabízí.


Domů jsme se vrátili od bahna až poši, zmrzlí, ale příjemně unavení. No uznejte, co může být lepší, než pohodová procházka přírodou?


Také máte rádi procházky lesem za každého počasí?

Krásnou neděli, Karla

Koláč s jablky

5. února 2018 v 8:00 Buchty a jiné sladkosti
Jako první recept do nové rubriky jsem vybrala koláč s jablky. Usoudila jsem, že ten bude dobrý určitě. Přiznám se ale, že i tak se to neobešlo bez komplikací :-) Ale hezky popořádku.


Tady je doslovný přepis:
Ze 14dg másla a 14dg mouky udělej putrovou moučku, pak 10dg cukru, 7dg mandlí, s půl citronu kůru, a zadělej jej 2 žl, prohněť a rozválej na velký kulovatý papír, kraj s papíru kolem do výšky ohni, pak poklať pokrájenýma jablky, posyp cukrem a mandlemi a nech péci.


Z mého pohledu bylo těsto velice lepkavé a v tomhle poměru se nedalo vyválet, proto jsem přidala více mouky. Místo vyválení jsem jej natlačila do vymazané a moukou vysypané keramické kulaté formy.


Chuťově, jak i složení napovídá, připomíná linecké těsto. S potěšením můžu říct, že se po něm jen zaprášilo.Vyzkoušíte? Budu ráda, když mi napíšete, jak vám tenhle koláč chutnal :-)

Na příště pro vás mám polévku. Recept mě zatím docela děsí, ale mám ještě celý týden na to, abych se odhodlala jej skutečně uvařit a navíc i ochutnat :-)

Přeji pohodový týden,
Karla

Nová rubrika

3. února 2018 v 10:56 Recepty naší babičky, prababičky a praprababičky
V jednom z posledních článků loňského roku jsem se zmínila, že plánu pro letošek na svém blogu novinku. Právě přišla její chvíle! Dnes jsem založila novou rubriku s názvem "Recepty naší babičky, prababičky a praprababičky". Na tento nápad mě přivedla mamka, která dostala od babičky starý sešit s recepty.


Dnes ráno jsem si uvařila kávu do hrníčku ze servisu mé prababičky a začla jsem listovat sešitem její maminky. Mimo jiného jsou zde vloženy i výstřižky receptů z novin. Nejstarší datum, které jsem na nich našla, byl rok 1930. Rozhodla jsem se postupně jednotlivé repcety vyzkoušet a podělit se o ně s vámi.


Snad se vám bude tohle téma líbit. Možná tak společně objevíme staré, již zapomenuté chutě, ingredience, jednoduché i složité recepty a možná i trochu oprášíme tradice.


Na první recept z dob filmů s Vlastou Burianem se můžete těšit již v pondělí. Pro začátek jsem zvolila něco úplně jednoduchého. Čtení starého rukopisu ve spojení dobovou češtinou protkanou nářečím je pro mě zatím maličko oříšek. S výběrem dalších receptů byste mi ale mohli pomoct i vy všichni. Jaký recept by vás zajímal? Upečeme si společně podle mé praprababičky buchtu nebo si uvaříme polévku či oběd?


Těším se na vaši pomoc při výběru,
Krásný víkend,
Karla